Title Peculiarities of structural and functional changes of central and peripheral arteries in metabolic syndrome /
Translation of Title Centrinių ir periferinių arterijų struktūrinių ir funkcinių pakitimų ypatumai sergant metaboliniu sindromu.
Authors Dženkevičiūtė, Vilma
Full Text Download
Pages 53
Keywords [eng] Metabolic syndrome ; pulse wave velosity ; intima media thickness ; left ventricular myocardial masss index
Abstract [eng] Širdies ir kraujagyslių ligos (ŠKL) yra pagrindinė mirties priežastis visoje Europoje ir Lietuvoje. Literatūroje plačiai, tačiau nevienareikšmiai aptarta MS svarba širdies kraujagyslių ligų atsiradimui. Neatsakyta į vieną iš pagrindinių klausimų: kurie MS sudarantys rizikos veiksniai ar jų grupės daugiausia lemia širdies ir kraujagyslių ligų progresavimą. Mes savo darbe įvertinome arterijų funkcinių ir struktūrinių pokyčių bei kairiojo skilvelio miokardo masės indekso kitimų sąsajas su amžiumi, lytimi ir MS; taip pat atsižvelgėme ne tik į MS, bet ir į atskirų širdies bei kraujagyslių rizikos veiksnių nepriklausomą įtaką kardiovaskuliniam pažeidimui. Be to, bandėme nustatyti, koks MS sudarančių atskirų komponentų skaičius gali daugiausia lemti širdies ir kraujagyslių arterijų funkcinius ir struktūriniais kitimus bei kairiojo skilvelio miokardo masės didėjimą. Darbe nustatyta, kad sergantiesiems metaboliniu sindromu nepriklausomai nuo lyties ir amžiaus yra didesnis intimos medijos storis, šlaunies miego arterijų pulsinės bangos greitis ir kairiojo skilvelio miokardo masės indeksas. Didesnis miego arterijoje aterosklerozinių plokštelių skaičius rastas tik moterims su metaboliniu sindromu. Širdies ir kraujagyslių pažeidimų rizika sergantiems metaboliniu sindromu vyrams ir moterims taip pat buvo skirtinga. Vyrams su MS aptikta 2,14 karto didesnė kairiojo skilvelio hipertrofijos ir 4,9 karto – intimos medijos sustorėjimo tikimybė. Moterims metabolinis sindromas nesukelė intimos medijos storio padidėjimo rizikos, bet akivaizdžiai (1,83 karto) padidino kairiojo skilvelio hipertrofijos ir 1,4 karto – aterosklerozinių plokštelių atsiradimo tikimybę. Moterims ir vyrams metabolinis sindromas nedarė tiesioginės įtakos pulsinės bangos greičiui, intimos medijos storiui, kairiojo skilvelio hipertrofijos ir aterosklerozinių plokštelių atsiradimui. Šių parametrų kitimus daugiausia lemia tradiciniai širdies ir kraujagyslių ligų rizikos veiksniai. Šlaunies miego arterijų pulsinės bangos greitis, kairiojo skilvelio miokardo masės indeksas tiek vyrams, tiek moterims tiesiogiai priklausė nuo metabolinį sindromą sudarančių širdies ir kraujagyslių ligų rizikos veiksnių skaičiaus. Tuo tarpu intimos medijos storio didėjimas tik moterims siejamas su didėjančiu rizikos veiksnių skaičiumi. Metabolinis sindromas skirtingai veikia centrines ir periferines arterijas. Nepriklausomai nuo lyties jis padidina centrinių arterijų pulsinės bangos greitį, tačiau neveikia periferinių arterijų hemodinamikos. Pulsinės bangos greičio apskaičiavimo algoritmas priklauso nuo lyties, amžiaus, širdies susitraukimų dažnio, vidutinio kraujo spaudimo ir juosmens apimties.
Type Summaries of doctoral thesis
Language English
Publication date 2011